Můj výcvik šarplanince

Plemeno šarplaninec jsem si vybrala po 2 letech hledání, zkoumání, hledání informací a seznamování se zástupci plemene. Věděla jsem, že po nastěhování do vlastního domu na konci vsi budeme potřebovat hlídače. Vzhledem ke svým mnohaletým kynologickým zkušenostem jsem se pastevce nebála. Přesto mě Bora v mnohém překvapila.

Přivezli jsme si ji v necelých 8 týdnech v květnu a hned jsem začala se socializací a výchovou. Od září, v půl roce, jsme začaly chodit na cvičák do školky, mezi štěňata. Učení základním povelům nebylo jednoduché,  brzy jsem zjistila, že fenku cvičení baví jen chvíli. Rychle pochopila, co který povel znamná, co po ní chci, ale nebyla ochotná to opakovat mnohokrát jako třeba NO. Naučily jsme se spolupracovat, zaučily jsme i našeho výcvikáře. S mojí fenkou se dá intenzivně pracovat jen chvíli, nelze stál opakovat cviky dokola.

Po 2,5 letech nedám na šarplanince dopustit. Je to pes, který se snadno a rád učí, má-li pro koho,  naučené nezapomíná, ale odmítá bezmyšlenkovitě opakovat.  V případě ohrožení smečky, paničky či majetku zasáhne bleskurychle, nekompromisně, ale s rozumem.

Při přípravě na zkoušky jsem s fenkou cvičila 2x týdně podle nároků ZOP - chůzi a obraty na vodítku u nohy, totéž bez vodítka, dlouhodobé odložení. Na cviky ve skupině jsme se nijak extra nepřipravovaly, na cvičáku nebyl nikdy problém s poslušností ve skupině.  Na zkoušky jsme se původně nepřipravovaly cíleně,  ale daly jsme na doporučení výcvikáře, že "na to máme". 

Na ZOP se fena chovala klidně, rozvážně,  na vodítku chodila bez problémů, bez vodítka trošinku rozvažovala. Nejvíc problémová byla individuální poslušnost bez vodítka. Zbytek zvádla fena v pohodě, odložení jí vůbec nevadí, ve skupině cvičí ráda. Jsem přesvědčená, že šarplanince lze vycvičit k základní poslušnosti, ale je třeba jiný přístup než ke klasickým služebním plemenům. Základem je jistě výborný vztah mezi psovodem a psem,dobrá socializace štěněte,  hoooodně trpělivosti a vcítění se do "pastevce". 

V současnosti je moje Bora (32 měsíců) spolehlivý hlídač svého pozemku, své smečky zvířecí (3 čivavy, 2 trpasličí pinčové, 4 kočky) i lidské, přitom není žádný "magor" útočící bezhlavě, prostě miláček, který má naší lásku, důvěru i úctu a oplácí to celým svým velikým srdíčkem.