Šarplaninci v Havlíčkově Brodě

Před 20 lety jsme s manželem vyjeli na výlet do Prahy a zamířili na tržnici do Holešovic se záměrem zakoupit synovi výbavu na lyže. Měl odjet se školou na lyžařský výcvik.

Chodili jsme po tržnici a prohlíželi spoustu věcí, které v té době v našem městě nebyly, a také různé druhy zvířat a ptáků. Najednou se před námi objevili  dva malí chlupatí medvídci, štěňata, která jsme nikdy nikde neviděli. Nejdříve jsme si pročetli popis plemene, protože ho tam majitelka štěňat měla vyvěšený. Potom  jsme s ní zapředli dlouhý rozhovor,  kdy jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a podrobností o plemenu šarplaninců, o jejich oddanosti, odvaze, lásce k pánovi, o jeho samostatnosti a možnosti žít po celý rok venku. Zahradu jsme měli velikou a zkušenosti s německými ovčáky, kteří se nám po zdravotní stránce na Vysočině neosvědčili. A tak k nám domů putovalo první štěně šarplanince. Lyžařská výbava šla ten den stranou. 

Od té doby jsme si toto plemeno nesmírně zamilovali, jeho hrdost, oddanost, samostatné uvažování,  úžasný vztah k dětem a jako přítele ochotného k vycházce kdykoliv. To, že nemá nikoho bezdůvodně napadat a že má hlídat pána a jeho majetek, je mu dáno. Zkazit ho může asi jen vlastní pán nevhodným zacházením.

Všichni naši psi mají průkaz původu. První byl Dan Od Červené jeřabiny, a je to 10,5 roku, co odešel do psího ráje ze dne na den. Bylo mu bez několika dnů 10 let. Druhého psa jsme měli ze Srbska, je mu téměř 11 let, jmenuje se Goran ( podle průkazu původu Beli) a užívá si u nás klidného stáří. Nemá P1, takže do chovu neprošel. Třetí je fena, Žica Ště-Kot North, které budou v lednu 2011 čtyři roky. Má skvělou povahu, šťastná, veselá, ..........prostě super. Je chovná. Chtěli bychom štěňata. Ale o tom až příště.