Trable neúspěšného vystavovatele

(ČLÁNEK Z KLUBOVÉHO ZPRAVODAJE)
Výstava hlavně pro začátečníky představuje velký stres. Spousta lidí, psi v jednom chumlu, napjaté očekávání, a pak radost nebo zklamání...
Na druhou stranu je to zase příležitost, jak potkat stejné „blázny“ jako jste vy, tedy blázny do šarplaninců, případně krašáků. Popovídat si, porovnat svého psa s ostatními, zanadávat si případně na rozhodčího...
Někdy však dokážou zkazit náladu zbytečnosti, které způsobí jiný majitel, a přitom si dokonce důsledky svého chování ani nemusí uvědomit.

RESPEKTUJME BUBLINY

Když odkládám na výstavišti svého psa, snažím se mu vytvořit v rámci možností trochu pohodlí a klidu. To by měli i ostatní. Jako má každý člověk svou pomyslnou bublinu (okruh, ve kterém se ještě cítí dobře ve společnosti druhých, ale když je narušen, cítí se špatně), tak i pes nemá rád, když mu někdo leze do té jeho. To by měl každý vystavovatel respektovat. Tedy když si jiný kolega - vystavovatel našel dobré a pohodlné místo třeba i s výhledem na výstavní kruh, ten, kdo přijde později, by si měl najít jiné. Nerespektovat to, je jako předbíhat ve frontě třeba na lístky do kina.

KRMENÍ - A NEJEN PSA

Pes, který si naplní žaludek, chce samozřejmě odpočívat, aby mohl dobře trávit. Ve výstavním kruhu je pak líný a co je hlavní - tahat ho pak po kruhu a vystavovat stresům není dobré.
Ostatně ze zdravotních důvodů není také dobré vozit psa s plným žaludkem v autě. Za jízdy se mu žaludek natřásá a slabší povahy pak jeho obsah většinou nechají v autě. Pes při cestě i během výstavy vydrží bez žrádla.
Ale ne bez vody! Na tu se nesmí zapomenout ani během cesty, ani při výstavě.
Navíc je známo, že pro zdravé trávení má mít pes jednou týdně hladovku, takže ji může mít klidně zrovna v den výstavy.
Zkušenější vystavovatelé toto dodržují. A tak je logické, že když pak takový hladový pes nebo fena vidí, jak někdo cosi pojídá, nemůže se od něj odtrhnout. Nejen loudí, ale člověk, pojídající ogrilovaný vuřt právě u vý- stavního kruhu, když v něm pes chodí, může zkazit všechno. Totéž platí o misce s granulemi. Proto krmit psa u kruhu (nebo sebe) během posuzování ostatních psů je bezohlednost a ovlivňování výsledků výstavy.

POHROMA: HÁRAVÁ FENA

Majitelé psů dobře vědí, o čem je řeč. Kde proje háravá fena, tam jeho pes nemůže odtrhnout nos od země. Přitom se úžasně kroutí a vůbec se chová jako pošup. Když se to stane ve výstavním kruhu, rozhodčí většinou vidí z ta- kového psa jen hřbet nebo zadek a celá výstava je v háji.
To je také důvod, proč je ve výstavních propozicích psáno, že háravá fena nemá na výstavě co dělat. Bohužel se stává, že to majitelé nedodržují, hlavně když už hárání končí. Případně může být fena pro psa atraktivní ještě i nějakou dobu po hárání. Také se nám to u jedné feny stalo. Řešením je umístit dohárávající fenu, nebo tu která dohárala krátce před výstavou, co nejdále od psů a přijít s ní ke kruhu až při jejím předvedení. Co myslíte, proč asi chodí na posuzování do výstavního kruhu nejdříve psi, a pak feny?

TEN BLB - ROZHODČÍ!

Hodnocení psa může být na různých výstavách různé. Jiný je rozhodčí, ale také konkurence. A samozřejmě také jiná je výstavní kondice psa, kvalita jeho srsti, ale i kvalita předvedení. Někdy se předvádí jako bůh, jindy se korutí, hrbí, nechce se mu chodit...
Výstava je prostě jako krasobruslení a první místo je jenom jedno. Každý rozhodčí se více či méně řídí standardem, tím jak je pes předveden, jestli si v kruhu nesedá, ale i tím, jak je upraven. Každý dává důraz na něco jiného.
Říká se, že není pes bez chyby a je to pravda. Každý majitel ví, že i když je ten jeho pes pro něj samozřejmě nejkrásnější, a tak to má být, má nějakou chybičku, kterou mu rozhodčí asi vytkne. Z toho se nestřílí. Pes, který vyhrál na třech předchozích výstavách, nemusí vyhrát na čtvrté. Je větší konkurence, rozhodčí dal důraz na něco jiného. Je třeba nad tím mávnout rukou, i když to samozřejmě mrzí, a vyrazit na další výstavu - tam třeba i vyhraje.
Například nejlepší pes a fena speciální výstavy ze Zbraslavi  druhý den v Rakousku měli následující pořadí: pes byl druhý a získal res. CAC, fena dokonce velmi dobrou. Co k tomu dodat….
Protest proti hodnocení lze podat jen z formálních důvodů, tedy tehdy, když není dodržen výstavní řád, pes je špatně zapsán v katalogu a podobně. A pokud by rozhodčí posuzoval očividně v rozporu se standardem (třeba zvítězil šarplaninec s bílými svrnami na hřbetě, což je vylučující vada).
                                                                                                                      Rostislav Šidák